Kanada Coğrafyası:

Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasında en kuzeydeki ülkedir. Kanada 5 bölgeye yayılmış olup 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur; Atlas okyanusu bölgesi, Merkez Kanada, Kanada Bozkırları, Batı ve Kuzey sahilleri. Her bölgenin kültür ve nüfüsu farklıdır.

Uzaklık:

Kanada’ da uzaklık ölçme birimi kilometredir. Kanada, doğudan batıya 7,000 kilometre civarındadır. Halifax – Nova Scotia dan Vancouver – British Columbia’ya arabayla 7 gün; uçakla aynı yol 7 saat civarında olmaktadır

Nüfus:

Kanada’nın nüfusu 31 milyon kişiden oluşmaktadır. Yüzde 80’ninden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’ne 250 kilometre sınırı içerisinde şehirlerde ve ilçelerde yaşamaktadır. Ottawa, Kanada’nın başkenti olarak 1 milyona yakın nüfusa sahiptir  ve Ontario eyaletinde bulunmaktadır. Kanada’nın en büyük şehirleri; Toronto – Ontario (4.4 milyon nüfus); Motreal – Quebec (3.4 milyon nüfus), ve Vancouver – British Columbia (1.9 milyon nüfus).

Giyim

Kış dönemi ziyaretlerinde mutlaka kalın giysiler bulundurmak gerekir. Yazın rahat ve ince kıyafetler tercih edilmelidir. Bazı bölgelerde çöl iklimi görülebildiği için akşamları tedbirli olmak gerekir.

Sağlık

Kanada son derece yetkin bir hastane ve tıp hizmetleri ağına sahiptir. Ulusal sağlık sigortası hizmeti eyaletlerin yönetimindedir. Her eyalet kendi sağlık sigorta programını kendisi düzenler. Buna göre İngiliz Kolombiyası-British Colombia (6 aydan fazla kalacak yabancı öğrenciler için), Alberta (12 aydan fazla kalacak yabancı öğrenciler için) ve Saakatchewan eyaletleri yabancı öğrencilere ücretsiz eyalet sigortası ya da eğitim kurumlarına grup sigortası hizmeti sunarlar. Bu eyaletlerin dışında kendi özel sağlık sigortanızın olması gerekecektir, çünkü Kanada’da sağlık hizmetleri son derece gelişmiş, ancak o derecede de pahalıdır. Grip haricinde Kanada’da önemli sağlık riskleri yoktur. Su sağlıklıdır ve her yerde şişe suyu bulmak mümkündür. Dikkatli hazırlanan yasalardan dolayı tüm yiyecekler oldukça sıkı bir kontrol altındadır, dolayısıyla sağlıklıdır.

Sürücü belgesi

Yabancı ehliyetler 30 gün ile 6 aylık bir süre zarfında geçerli olabilmektedir. Tabii bu eyaletten eyalete değişir. Bu süre dolduğunda tüm sürücüler, yerel Sürücü Kontrol Merkezine giderek görme, yazma ve yol testine tabi tutulmalıdırlar.